Σχολικές Προβολές: «Οι Εφευρέτες του Αύριο»

Το Exile Room σε συνεργασία με την Πρεσβεία των Η.Π.Α. στην Αθήνα και το Athens Science Festival διοργανώνουν πανελλαδικές προβολές του βραβευμένου οικολογικού ντοκιμαντέρ «Οι Εφευρέτες του Αύριο» («Inventing Tomorrow», 2018), σε μια ειδική εκδήλωση σε περισσότερα από 50 σχολεία ανά την Ελλάδα, με αφορμή τη Διεθνή Εβδομάδα Εκπαίδευσης.

Οι προβολές θα πραγματοποιηθούν από τις 13 έως τις 29 Νοεμβρίου 2019, ενώ θα προηγηθεί βίντεο-χαιρετισμός από τη σκηνοθέτιδα Laura Nix. Επιλεγμένες προβολές θα παρουσιαστούν από τους συνεργάτες του Athens Science Festival και θα ακολουθήσει Q&A.

Μπορείτε να κατεβάσετε τον εκπαιδευτικό οδηγό της ταινίας με υποδείγματα μαθημάτων από το link «Press Kit» στα αριστερά. Οι προβολές τελούν υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

«Οι Εφευρέτες του Αύριο» («Inventing Tomorrow», 2018)
Σκηνοθεσία: Λόρα Νιξ (57′)

Έξι ταλαντούχοι μαθητές από την Ινδονησία, τη Χαβάη, την Ινδία και το Μεξικό προσπαθούν να δώσουν λύσεις σε καυτά περιβαλλοντικά προβλήματα του τόπου τους μέσα από πρωτότυπες εφευρέσεις και πειράματα εμπνευσμένα από την καθημερινή τους ζωή. Αποφασισμένοι να φέρουν την αλλαγή, οι έξι μαθητές ταξιδεύουν στις ΗΠΑ για την επιστημονική έκθεση ISEF, ελπίζοντας σε ένα βραβείο αλλά και σε μια λύση για τη γενιά που θα κληρονομήσει τον πλανήτη.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ταινία πατήστε ΕΔΩ.

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ (η λίστα ανανεώνεται διαρκώς!):

Πέμπτη 14/11: Κολέγιο “ΔΕΛΑΣΑΛ”, Θεσσαλονίκη
Παρασκευή 15/11: American Farm School – Elementary, Θεσσαλονίκη
Σάββατο 16/11: UTech Lab Εργαστήριο Τεχνολογίας Ιδρύματος Ευγενίδου, Αθήνα
Δευτέρα 18/11: Εκπαιδευτήρια Αργύρη Λαιμού, Αθήνα
Δευτέρα 18/11: Γυμνάσιο Γαλαξιδίου
Τρίτη 19/11: Βιβλιοθήκη Καλαμπάκας
Τρίτη 19/11: Δημοτικό Σχολείο Τύμβου Μαραθώνα
Τρίτη 19/11: Λύκειο Αναβύσσου, Αθήνα
Τρίτη 19/11: Γενικό Λύκειο Σκάλας Ωρωπού
Τετάρτη 20/11: Xanthi TechLab, Δημοτική Βιβλιοθήκη Ξάνθης
Τετάρτη 20/11: 7ο Γυμνάσιο Καβάλας
Τετάρτη 20/11: Γυμνάσιο Πρίνου, Θάσος
Τετάρτη 20/11: OTHISSI, Σταμάτα
Τετάρτη 20/11: Γυμνάσιο Κρηνίδων, Καβάλα
Πέμπτη 21/11: Athens College Elementary School, Αθήνα
Πέμπτη 21/11: Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθηνών
Πέμπτη 21/11: 3ο Γενικό Λύκειο Δράμας
Πέμπτη 21/11: 9ο Γυμνάσιο Αχαρνών, Μενίδι
Πέμπτη 21/11: 2ο ΕΠΑ.Λ Κομοτηνής
Πέμπτη 21/11: Γυμνάσιο Καστελλάνων Μέσης Κέρκυρας
Παρασκευή 22/11: Γυμνάσιο και ΓΕ.Λ. Ξυλαγανής, Ροδόπη
Παρασκευή 22/11: 1ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης – Λεονταρίδειο
Παρασκευή 22/11: Γυμνάσιο Καλαμάτας
Παρασκευή 22/11: American Farm School – Middle School, Θεσσαλονίκη
Παρασκευή 22/11: 2ο Γυμνάσιο Χρυσούπολης, Καβάλα
Παρασκευή 22/11: 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης “Δόμνα Βισβίζη”
Παρασκευή 22/11: Sparti TechLab, Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης
Δευτέρα 25/11: ΓΕ.Λ Φερών, Έβρος
Δευτέρα 25/11: 1ο ΕΠΑ.Λ. Καβάλας
Δευτέρα 25/11 & Τρίτη 26/11: Γυμνάσιο Αναβύσσου, Αθήνα
Τρίτη 26/11: 2ο ΕΠΑ.Λ Δράμας
Τρίτη 26/11: 2ο ΓΕ.Λ Δράμας
Τρίτη 26/11: 2ο Γενικό Λύκειο Γλυκών Νερών, Αθήνα
Τρίτη 26/11: 2ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Κέρκυρας
Τρίτη 26/11: 7ο Γυμνάσιο Ξάνθης
Τρίτη 26/11: ΗΜΕΡ. ΓΕ.Λ Δοξάτου Δράμας
Τρίτη 26/11: ΕΠΑ.Λ Κάτω Νευροκοπίου
Τετάρτη 27/11: The American College of Greece – Pierce, Αθήνα
Τετάρτη 27/11: Κολλέγιο Ανατόλια, Θεσσαλονίκη
Τετάρτη 27/11: Εκκοκκιστήριο Ιδεών, Βέροια
Τετάρτη 27/11: Πρότυπο ΓΕ.Λ Αναβρύτων, Αθήνα
Τετάρτη 27/11: 4ο Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου, Αθήνα
Τετάρτη 27/11: 2ο Γενικό Λύκειο Καβάλας
Τετάρτη 27/11 & Πέμπτη 28/11: Veria TechLab, Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας
Πέμπτη 28/11: 1ο Ενιαίο Λύκειο Καβάλας
Πέμπτη 28/11: Γενικό Λύκειο Ξάνθης Εκκλησιαστικό
Πέμπτη 28/11: Γυμνάσιο Τοξοτών Ξάνθης
Πέμπτη 28/11: 2ο Γυμνάσιο Ξάνθης
Πέμπτη 28/11: Γυμνάσιο Αργυράδων Κέρκυρα
Παρασκευή 29/11: eduACT, Θεσσαλονίκη
Παρασκευή 29/11: 1ο ΓΕ.Λ Ορεστιάδας
Παρασκευή 29/11: 1ο ΕΠΑ.Λ Χρυσούπολης, Καβάλα
Παρασκευή 29/11: 2ο Γυμνάσιο Δράμας
Πέμπτη 19/12: Εκπαιδευτήρια Παλλάδιο, Βάρη

 

Σε συνεργασία